Projekt ogrodu - zlecić przygotowanie czy kombinować samemu?
building-2762235_1280jpg mdziadekpluslugi_ogrodniczejastrzebie-zdrojprojekt_ogrodu_frontowego_2marcindziadekjpg


Mamy końcówkę lata, nieubłaganie zbliża się zima. Jest to idealny czas, by zaplanować prace na przyszły sezon.


 Wiele osób, które już ma ogrody, bądź dopiero planuje ich założenie, zastanawia się nad tym, czy warto zdecydować się na pomoc fachowca. Niejednokrotnie spotykam się z pytaniem, czy jest sens zlecać komuś wykonanie projektu, skoro w sieci można znaleźć przykładowe kompozycje, można zapytać o poradę w szkółce lub podpatrzyć pewne rozwiązania w telewizji. Czy zaprojektowanie kawałka zieleni jest rzeczywiście takie trudne?


O dziwo... TAK!


W sieci, telewizji i księgarniach można znaleźć mnóstwo porad i przewodników opisujących, jak założyć własny ogród. Takie publikacje są pomocne i potrzebne, lecz bardzo często okazuje się, że są niewystarczające i po wydaniu kilkudziesięciu, a czasem kilkuset złotych, prześledzeniu wielu godzin materiałów wideo, dochodzimy do wniosku, że dalej jesteśmy w punkcie wyjścia.


Więc czy warto zdecydować się na fachowca?

 Zaaranżowanie ogrodu jest w dużej mierze jak zaprojektowanie domu. Nie da się tego zrobić w 20 minut jak wizualizacji łazienki w którymś z marketów. Jest to zadanie wymagające ogromnej wiedzy, wyczucia estetyki i umiejętności poznania potrzeb klienta. Co więc za tym idzie, nie jest to taka prosta sprawa.


Co możemy zyskać decydując się na pomoc:


1. Oszczędność pieniędzy.

 Tak, może brzmi to absurdalnie, ale kiedy chwilę się nad tym zastanowimy, zaczyna to nabierać sensu. Mając przygotowany plan nasadzeń, wiemy, co, gdzie i w jakiej ilości mamy zasadzić. Jest lista zakupów, więc nie kupujemy rzeczy zbędnych. Całość kompozycji jest spójna, rośliny dobrze czują się w swoim towarzystwie, a my nie musimy co kilka miesięcy czegoś przesadzać bądź wyrzucać, bo kupiliśmy zbyt dużo sadzonek i posadziliśmy je zbyt gęsto. Ponadto, część projektantów oferuje również swoim klientom wykonanie za nich zakupów. Dzięki temu można nieco ograniczyć koszty materiałów i roślin, ponieważ projektanci i ogrodnicy mają większą możliwość negocjacji cen.
 

flower-5453072_640jpg chrysanthemum-4143241_640jpg


2. Oszczędność czasu i pracy.

 Osoba, która profesjonalnie zajmuje się projektowaniem ogrodów i terenów zieleni, zna techniki, technologie i zasady, których należy się trzymać, by nie zawalić właściciela ogrodu niepotrzebną pracą. Na etapie projektowania wyklucza się kwestie, które mogą być problematyczne bądź irytujące przy dalszym korzystaniu z ogrodu. Dodatkowo, projektant załącza do projektu harmonogram prac bądź oferuje klientom wsparcie podczas realizacji projektu. Dzięki temu prace są wykonywane w odpowiedniej kolejności, co oszczędza niepotrzebnych przeróbek, poprawek i nerwów, kiedy okazuje się, że np. mamy już wysypane kruszywo na rabatach, a z zakładanego właśnie trawnika wiatr wywiał nam nasiona traw wprost między te kamyczki.


planting-865294_640jpg garden-5315602_640jpg


3. Ciekawe zagospodarowanie przestrzeni.

 Osoby, które zajmują się projektowaniem, zwykle mają dobrze rozwiniętą wyobraźnię przestrzenną i są kreatywne. Najbardziej widoczne jest to, gdy projektant wchodzi na działkę i po chwili namysłu zaczyna przedstawiać swoje wstępne koncepcje. Te koncepcje są często tak nieszablonowe i nieoczywiste, że gwarantuję, iż działając samemu mamy małe szanse na stworzenie czegoś równie wyjątkowego.


garden-path-1979619_640jpg abstract-1168134_640jpg


4. Wsparcie.

 Dobrą praktyką ogrodników i architektów krajobrazu jest również wsparcie klienta w kolejnych latach życia ogrodu. Ta pomoc przybiera różne formy. Od wykonania wiosennych i jesiennych cięć roślin, przeprojektowania istniejących nasadzeń, po wykonanie oprysków środkami ochrony roślin. Taka pomoc jest niezwykle istotna w przypadku, gdy właściciel ogrodu nie może w tych kluczowych okresach poświęcić swojego czasu na pielęgnację, bądź uważa, że specjalista te najważniejsze prace wykona lepiej.


child-1867463_640jpg

Podsumowując, kiedy klient decyduje się na wykonanie projektu ogrodu, poza wydrukiem samego projektu dostaje również pełne wsparcie, które często okazuje się mieć największą wartość podczas całej współpracy z projektantem. Warto więc poważnie zastanowić się nad tym, czy jest sens samemu próbować ogarnąć wszystkie zagadnienia związane z budową wymarzonego ogrodu, czy zaufać i skorzystać z wiedzy i doświadczenia osób, które specjalizują się w tego typu usługach.

Zapraszam do kontaktu i współpracy.
Marcin Dziadek